AKTUALNIE NA STRONIE: 784 OSOBY

Nomadland

Nomadland

Dec. 26, 2020USA108 Min.R
Twoja ocena: 0
5.5 2

Opis

Nomadland cda

Niesamowity nowy film Chloé Zhao, Nomadland , zaczyna się od elegii Empire w Nevadzie, jednego z tych staroświeckich miast firmowych, które kwitły podczas amerykańskiego boomu produkcyjnego po drugiej wojnie światowej. Jednak w 2011 roku, w następstwie niszczycielskiej globalnej recesji, lokalna kopalnia gipsu została zamknięta, a Empire stało się miastem duchów, wypierając tym samym setki mieszkańców.

Empire było prawdziwym miejscem, ale główna bohaterka tego filmu to fikcyjna kreacja: jest wdową po sześćdziesiątce o imieniu Fern i zagrała w niezwykłym przedstawieniu Frances McDormand . Widzimy jak Fern pakuje swoje rzeczy i zostawia Empire za sobą. Przez najbliższy rok będziemy obserwować, jak podejmuje ona pracę, gdzie tylko może ją znaleźć, jeżdżąc po Stanach Zjednoczonych dużą furgonetką, która będzie również jej domem.

Nomadland online 2020

Dziennikarz Jessica Bruder pisała o Empire i większym fenomenie współczesnych amerykańskich nomadów w swojej książce Nomadland z 2017 roku , z której ten film został swobodnie zaadaptowany. Film sprawia, że ​​Fern dryfuje wśród tych przejściowych robotników z życia wziętych, z których kilku znalazło się w książce Brudera i którzy ponownie opowiadają tutaj swoje historie. Trudno sobie wyobrazić innego aktora, który mógłby dzielić z nimi te same przestrzenie tak swobodnie, jak robi to McDormand, niezależnie od tego, czy Fern pakuje paczki w magazynie Amazona, czy też miesza się z innymi podróżnikami w zatłoczonym parku przyczep.

Jedna z jej nowych przyjaciółek, Linda May, opisuje, jak miażdżąca bieda niemal doprowadziła ją do odebrania sobie życia; na szczęście obecność jej dwóch psów skłoniła ją do ponownego przemyślenia. Inną niezapomnianą postacią filmu z prawdziwego życia jest szorstka, ale współczująca kobieta o imieniu Swankie, która pomaga Fernowi zmienić przebitą oponę i skarci ją, że nie ma zapasowej.

To nie ostatni raz, kiedy Fern będzie miała kłopoty z samochodem. W pewnym momencie jej furgonetka się psuje i dziewczyna musi go zabrać do naprawy. Mechanik zaleca, żeby pominęła naprawę i kupiła inny pojazd, ale Fern odmawia, mówiąc: „Nie mogę tego zrobić. … Mieszkam tam. To mój dom”.

Nomadland cały film tylko u nas!

Nomadland cda może mieć ponurą Steinbeckiowską wspaniałość, ale w tych chwilach pokazuje również rozbrajająco zabawną, a nawet eksperymentalną passę. Niektórzy mogą się zastanawiać, dlaczego scenarzysta i reżyser Zhao nie zrobił po prostu prostego filmu dokumentalnego o koczowniczym życiu. Ale jest coś w sposobie, w jaki wykorzystuje moc gwiazdy McDormanda, rozmywając techniki fikcyjne i literackie, co prowadzi do czegoś głębszego i bardziej tajemniczego. Podobnie jak w przypadku The Rider, jej filmu z 2018 roku o indiańskim kowboju rodeo, zaprasza ludzi stojących przed kamerą do twórczej współpracy, zabierając rzeczy z ich codziennego życia i przekształcając je w coś dziwnego i nowego. To pomysłowe podejście do filmu o ludziach, którzy radykalnie się zmienili.

Nomadland nie spieszy się z zatopieniem się, ale zanurza się w nim tak. Kiedy ostatnio oglądałem ten film po raz trzeci, stwierdziłem, że jest on emocjonalnie przytłaczający w sposób, z którym wciąż próbuję sobie poradzić. To mógł być delikatny ból muzyki Ludovico Einaudiego , który doprowadził mnie do łez, albo głębokie przekonanie o występie McDormanda. A może po prostu Nomadland zdaje się rozumieć stratę – materialną, emocjonalną i duchową – w sposób, w jaki robi to niewiele filmów.

Nomadland 2020 premiera na cda i zalukaj ?

Wydaje się, że Nomadland rozumie stratę – materialną, emocjonalną i duchową – w sposób, w jaki robi to niewiele filmów. To może nie brzmieć jak komfort oglądania w czasach złamanego serca i niepewności, ale to nie jest rozpaczliwy film.

Nomadland
Nomadland
Nomadland
Nomadland
Tytuł Nomadland
Ocena IMDb 7.6 41,071 ocen
Ocena TMDb 7.6 400 ocen
Udostępnij0

Polecane filmy

Pięćdziesiąt twarzy Greya
Teen Wolf: Nastoletni wilkołak – Film
Wilk z Wall Street
Cudowny chłopak biały ptak
Na złej drodze
TÁR
I że cię nie opuszczę…
Moja miłość
Kontrola Absolutna
Finch
La La Land
Matki równoległe
9 komentarzy
Zaloguj się aby móc dodawać komentarze.